Zmieniamy świat od kuchni!

Zaczęliśmy działać w listopadzie 2021 roku, jeszcze jako kilkunastoosobowy kolektyw. Spotykaliśmy się, aby wspólnie gotować, wspierać w nauce języka i rozwiązywaniu problemów urzędowych i prawnych. Dwa lata temu snuliśmy marzenia o własnej restauracji i centrum społecznym, teraz jesteśmy o krok od ich spełnienia! Dziś spółdzielnię tworzy ponad 60 osób pochodzących z 15 krajów. Od marca 2022 stworzyliśmy 40 nowych miejsc pracy dla uchodźców z Ukrainy, Białorusi, Egiptu, Afganistanu, Iraku, Filipin, Nigerii, Rosji, Syrii i Czeczenii. Budujemy wspólnotę opartą na solidarności, akceptacji, wzajemnym wsparciu, dzieleniu się zasobami. Uczymy się kolektywnego i równościowego podejmowania decyzji, dysponowania odpowiedzialnością oraz budowania sprawczości i podmiotowości.

Jedną z naszych najważniejszych misji jest tworzenie bezpiecznych miejsc pracy dla osób szczególnie wykluczonych na rynku pracy. Pracujemy na umowach o pracę, szanujemy i cenimy wkład każdej osoby pracującej w spółdzielni, dlatego różnica między najniższymi a najwyższymi wynagrodzeniami wynosi zaledwie 20%, dbamy o dostęp do opieki medycznej, finansujemy szkolenia dla członków zespołu, wprowadziłyśmy urlop menstruacyjny. Co więcej, osoby z doświadczeniem migracji mogą korzystać z bezpłatnej opieki prawnej oraz pomocy asystentek, które wspierają nas nie tylko w załatwianiu spraw urzędowych, ale również w szukaniu mieszkań, wizytach lekarskich, organizowaniu tłumaczy, czy adresowaniu przypadków dyskryminacji.

jak działamy?

W ramach działalności gospodarczej prowadzimy przede wszystkim sprzedaż jedzenia. Możecie zamówić u nas catering, skosztować naszych specjałów w Słuszna Bistro, a w sezonie wakacyjnym czekamy na Was z naszymi ulubionymi street foodami na Barce przy Placu Zabaw nad Wisłą.

W 2022 dostarczaliśmy jedzenie do Centrum Tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy, prowadzonego przez Norwegian Refugee Council. Gotowaliśmy dla uchodźców również na zlecenie Fundacji Polska Gościnność oraz Centrum Pomocy Mokotów i Fundacji Rozwoju Kinematografii. Posiłki dla uchodźców przygotowywaliśmy również w ramach działań humanitarnych non-profit – przede wszystkim we współpracy z Mercy Corps. Dzięki tej współpracy, oraz wsparciu m. st. Warszawa, powstało Słuszna Bistro przy Al. Armii Ludowej 12, które od blisko roku odwiedza codziennie 100-150 osób, w tym osoby ze społeczności lokalnej. To miejsce pełni rolę nie tylko jadłodajni, ale też miejsca spotkań i wsparcia psychospołecznego. Nasze działania pomocowe wykraczają daleko poza gotowanie jedzenia: oferujemy pomoc asystentek społecznych, opiekę prawną, zajęcia językowe, grupy wsparcia, a także wydarzenia integracyjne dla osób z doświadczeniem migracji.

Zarząd spółdzielni:

Prezes: Tarek Al Badeen
Wiceprezeska: Mebrat Tesfay Hailu
Wiceprezes: Letlhogonolo Alistair Selamolela