NASZE PUBLIKACJE

Prawo
Pracy

Oddajemy w Twoje ręce ten poradnik, bo zależy nam, żeby każda osoba była traktowana z godnością i szacunkiem oraz czuła się bezpiecznie w miejscu pracy. Jesteśmy spółdzielnią socjalną Słuszna Strawa, stworzoną przez i na rzecz osób z doświadczeniem migracji. Otworzyłyśmy_liśmy spółdzielnię, bo chciałyśmy_liśmy czuć się bezpiecznie na rynku pracy, mieć stabilne zatrudnienie i godną płacę. Budujemy wspólnotę opartą na solidarności, akceptacji, wzajemnym wsparciu i dzieleniu się zasobami. Zależy nam na budowaniu świata sprawiedliwego dla wszystkich i chcemy, by każda osoba mogła włączyć się w jego budowę. Wiemy, na jakie trudności można się natknąć, gdy trzeba odnaleźć się na rynku pracy w innym kraju, dlatego dzielimy się wiedzą, którą udało nam się zdobyć.

Oczywiście nie jesteśmy w stanie poruszyć wszystkich kwestii w tak małej publikacji, dlatego na końcu zamieszczamy listę organizacji, u których możesz zasięgnąć więcej informacji lub uzyskać wsparcie.

W publikacji poruszamy następujące zagadnienia:

 1. Umowy i ich rodzaje:
  – Umowa o pracę,
  – Umowa zlecenia,
  – Inne umowy
  – Praca “na czarno”
  – Minimalne wynagrodzenie
  – Brutto, netto, brutto brutto?
 2. Kiedy pracodawca gra nie fair: Częste przypadki łamania praw pracowniczych
 3. Co mogę zrobić?
  – Związki zawodowe
  – Państwowa Inspekcja Pracy
  – Sąd Pracy
 4. Baza kontaktów

 

Potraktuj ten zin jako narzędzie, które pomoże Ci bezpieczniej poruszać się po polskim rynku pracy i być świadomą_ym, jak dochodzić swoich praw. Wierzymy, że razem możemy zatroszczyć się o swoje potrzeby i wesprzeć we wspólnym działaniu na rzecz lepszej kultury pracy.